Każdy z nas był wiele razy w dzieciństwie szczepiony, co pozwoliło zabezpieczyć przed groźnymi schorzeniami. Jednak w późniejszym okresie życia z przyjmowaniem szczepień już jest bardzo różnie. Obowiązkowe już się pokończyły, a do nieobowiązkowych niekiedy ciężko się przekonać. A przecież szczepienia takie są niezwykle istotne, o czym przekonała nas chociażby ostatnia pandemia covid. W pierwszym roku, kiedy nie było szczepionek, wiele osób zachorowało bardzo poważnie, i pewna ich część niestety tej choroby nie przeżyła.

W momencie, gdy szczepienia przeciw covid stały się dostępne, praktycznie od razu sytuacja znacząco się polepszyła. Jeżeli nawet ktoś był chory, to najczęściej objawy nie były tak groźne, ponieważ organizm miał już wypracowane mechanizmy obronne. Rzecz jasna jakaś część ludzi bardzo głośno krytykowała szczepionki i szerzyła niestworzone historie na ich temat. Ale naukowe badania są tu jednoznaczne, szczepionki nie tylko nie powodowały poważniejszych powikłań, lecz również skutecznie chroniły przed poważniejszym przebiegiem choroby.

Dużo mniej niebezpieczna niż covid 19, co wcale jednak nie oznacza że łagodna i przyjemna, jest pospolita grypa. Na tę chorobę sezonową co roku choruje mnóstwo ludzi z całego świata, jednak zachorowań takich mogłoby być znacznie mniej. Szczepienia grypa powszechnie dostępne są bowiem od dawna, i każdy kto chce będzie mógł je przyjąć. Faktem jest, że trzeba za nie zapłacić jakieś niewielkie pieniądze, ale taka kwota nie jest przesadnie duża w porównaniu z poważnym przebiegiem choroby.

Panie poprzez szczepienia uchronić się też mogą przed podstępnym i niebezpiecznym nowotworem szyjki macicy. Nowotwór ten jest wywoływany przez wirus brodawczaka, a właśnie szczepienia przeciw hpv w skuteczny sposób przed nim chronią. Tego typu chorób, jakich uniknąć by można było właśnie poprzez szczepienia jest jeszcze wiele. Z tego też powodu warto odwiedzić swojego lekarza i porozmawiać z nim o szczepionkach, które byłyby przydatne, a następnie w wolnej chwili po prostu się zaszczepić.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY