Zabezpieczenie w odpowiedni sposób obiektów przemysłowych oraz budynków przed działaniem wilgoci ma ogromne znaczenie dla ich żywotności. Stosowane są w tym celu różne metody, jedne mniej a inne bardziej skuteczne. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się bentonitowe maty, które jak się okazuje świetnie się sprawdzają w tego typu zastosowaniach. Takie maty wytwarza się przeważnie z trzech warstw. Dwie zewnętrzne to specjalna geotkanina z obniżoną przepuszczalnością, a pomiędzy nimi jest umieszczana warstwa bentonitu. Bentonit to bardzo specyficzny materiał, jaki po kontakcie z wilgocią znacznie pęcznieje, zwiększając przez to swoją objętość i jednocześnie uszczelniając powierzchnię.

Taka powłoka jest nieprzepuszczalna dla wody, dzięki czemu cała konstrukcja posiada odpowiednią ochronę. W procesie produkcji tego typu mat wykorzystuje się między innymi technologię igłowania, która daje dobre zespolenie i przy tym zapobiega zmianie miejsca przez bentonit. Geotkaniny również posiadają wysokie wytrzymałościowe parametry, przez co podczas normalnego użytkowania nie powinny ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to niektórzy producenci stosują dodatkowe polimerowe powłoki, które mają znacznie większą wytrzymałość. Dużym plusem tego typu jest wszechstronność użytkowania. Świetnie się one sprawdzają do izolowania podziemnych części budynków, na przykład takich jak tunele, piwnice czy garaże. Często także się je stosuje jako uszczelnienia do zbiorników retencyjnych, stawów czy wałów przeciwpowodziowych.

Stosować je można w praktycznie każdych warunkach, nawet przy silnych mrozach czy deszczu. Istotne jest jedynie to, żeby sam proces kładzenia został w odpowiedni sposób wykonany, producenci podają tutaj dokładne wytyczne, jak ma to być realizowane. Osoby bardziej interesujące się tą tematyką mogą w podać w wyszukiwarce hasło geocomposite i zapoznać się z otrzymanymi wynikami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY