Wybór odpowiedniej szafy rack, w której umieszczone zostaną różne serwery i reszta sprzętu sieciowego tylko w pierwszym momencie wydaje się prostą rzeczą. Aby rzeczywiście zamówiona szafa spełniła swoją rolę, a co najważniejsze zapewniła odpowiednie bezpieczeństwo, to trzeba na parę ważnych kwestii zwrócić swoją uwagę. Jeśli nie zostanie to zrobione, to może się okazać, że po kilku miesiącach potrzebna będzie wymiana. A to narazi nie tylko na niepotrzebne koszty, lecz również i sporą ilość pracy przy przenoszeniu. Po pierwsze niezwykle istotną kwestią jest dobranie w odpowiedni sposób rozmiaru. W praktyce zasada jest taka, że do pełnej wysokości umieszczonego w środku sprzętu trzeba dołożyć 25 do 35 procent. To zapewni odpowiednią ilość miejsca na kable i przewody, ale również i trochę zapasu, gdyby w przyszłości trzeba było coś dołożyć.

Jeśli jednak istnieje szansa, że tego sprzętu w środku pojawić się kiedyś może więcej, to lepiej już na początku nad tym się zastanowić. Sporo osób skupiając się na wysokości, nie szczególnie zwraca uwagę na to, jaka jest głębokość. A to wbrew pozorom także ma znaczenie, bo trzeba nie tylko zapewnić odpowiednio dużo miejsca na kable i przewody, jak też zapewnienie cyrkulacji powietrza. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są panele z możliwością zdejmowania, przez co nie trzeba demontować urządzeń, aby zrobić coś z tyłu. Ważną decyzją będzie ustalenie jeszcze, czy szafa teleinformatyczna będzie w wersji stojącej czy wiszącej. Ten pierwszy rodzaj przeważnie jest znacznie większy, niejednokrotnie ma również kółka pozwalające na wygodne przesuwanie.

W mniejszych pomieszczeniach, a tym bardziej na korytarzach, lepiej będą się sprawdzać szafy wiszące, które mają przeważnie mniejszy rozmiar. Podczas zakupu istotne będzie też wybranie odpowiedniego wyposażenia. Jeśli szafa ma stanąć z miejscu, w którym mogą się pojawiać osoby postronne, to koniecznie musi być wyposażona w zamek zabezpieczający znajdujące się w środku urządzenia. Bardzo także się przydają zdejmowane panele boczne. Ich koszt nie jest duży, tak więc warto o tym pomyśleć, bo z pewnością ułatwią pracę.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY