Ten, kto kiedykolwiek ciął styropian za pomocą noża, bardzo dobrze wie jakie to było niewygodne i uciążliwe. Przy jednorazowej sytuacji w jakiś sposób sobie można poradzić, ale jeżeli należało by było to robić codziennie, to na pewno tego typu praca stałaby się mocno uciążliwa. Dlatego też firmy pracujące na co dzień ze styropianem zdecydowanie powinny pomyśleć o tym, aby się u nich pojawiła jakaś profesjonalna maszyna do cięcia styropianu. Takie urządzenie w praktyce jest niezastąpione w tego typu pracach, znacznie ją przyspieszając, ale także zapewniając więcej dokładności.

Zasada funkcjonowania maszyn do cięcia jest bardzo prosta. Jednym z ich głównych elementów jest drut oporowy, przez jaki puszczony jest prąd wytworzony przez odpowiedni zasilacz. Przepływający prąd powoduje nagrzewanie drutu, a to z kolei pozwala skutecznie ciąć styropian. Nie powstają przy tym żadne niepotrzebne odpadki czy zanieczyszczenia, a sama krawędź praktycznie nie ma żadnych strzępień. Dzięki dużej szerokości przeważnie można docinać wszystkie standardowe arkusze, w tym także po przekątnej.

Cięcie styroduru tą metodą cechuje się dużą dokładnością, bo krawędź cięcia robiona jest przy pomocy sztywnego, prostego drutu, więc nie problemów z tym, że coś nagle się skrzywi. Niekiedy może się także pojawić konieczność pocieniowana styropianowej płyty, w celu dopasowania jej do konkretnego miejsca. W takich sytuacjach gilotyna do cięcia styropianu również bez problemów sobie poradzi, bowiem starczy zablokować drut na odpowiedniej wysokości, dobrze go przymocować i po kilku minutach wszystko zostanie wykonane.

Porządne modele takich gilotyn powinny mieć jeszcze jedną przydatną funkcjonalność. Podczas wykańczania ociepleń budynków niejednokrotnie trzeba dokładać nieduże, nietypowe elementy, żeby wszystko spasowało do siebie. Jeżeli oporowy drut przymocowany zostanie pionowo, to wówczas da się wycinać za jego pomocą nawet bardziej skomplikowane kształty. Dzięki temu w takich przypadkach także odpadnie potrzeba mało wygodnego docinania za pomocą noża.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY