Specjalizacja windykacyjna jest coraz popularniejsza. Nowo powstałe firmy nie działają już na starych prawach, które przysporzyły windykatorom tak wielu wrogów. Teraz stosowana jest głównie miękka windykacja, która tylko w nadzwyczajnych przypadkach przechodzi w windykacje twardą. Rynek wierzytelności jest niezwykle pojemny, w związku z tym windykatorzy muszą zabiegać o konsumentów –  elastyczna firma faktoringowa. W ten sposób popularne stały się firmy działające na zasadach europejskich firm windykacyjnych. Do ich dyspozycji zostają windykatorzy telefoniczni, tzw. call centers. Poza tym w siedzibach funkcjonują środki obsługi klienta, komórki obsługi korespondencji.

Modna jest też współpraca z kancelariami prawnymi oraz poznanie co to ranking firm faktoringowych. I naturalnie posiadanie w ofercie wskazówek i posług prawnika wyróżnia nowatorskie firmy od starych. Tradycyjne formy windykacji często balansowały na granicach prawa, a nawet ją przekraczały. Z tego powodu robota windykatora kojarzony był jeszcze gorzej aniżeli zawód komornika. Na szczęście dzisiaj takie przedsiębiorstwa bez pośpiechu odchodzą do lamusa, a klienci coraz rzadziej podchodzą do nowych firm z rezerwą. Znane i polecane są obecnie firmy faktoringowe. Wierzyciel ma pełne prawo do żądania od dłużnika spłacenia powstałych należności. Jest to roszczenie, którego rozmaite rodzaje powstają w różnych okolicznościach. Najpopularniejszym jest żądanie windykacyjne, jakie powstaje w momencie postulatu zwrotu długu.

Mówi się o takim roszczeniu, iż jest niezaskarżalne, bo wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu długu. Innym rodzajem jest tzw. roszczenie negatoryjne. Chodzi w nim o postulat przywrócenia, np. zawłaszczonego mienia. Poza tym egzystuje roszczenie o odwołaniu, np. zakłócania ciszy nocnej czy bezprawnego korzystania z rzeczy należącej do innego człowieka. Co ważne oba roszczenia mają charakter bezwzględny. Jeśli chodzi o żądania negatoryjne, jakich rzeczą jest nieruchomość, nie ma mowy o przedawnieniu. Istnieją także roszczenia posesoryjne, w jakich żąda się przywrócenia położenia praktycznego lub ewentualnie uprzedniego. Taki typ prawnej ochronny mienia ma charakter chwilowy oraz po upływie pewnego okresu wygasa.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY