Każdy chyba amator włoskiej kuchni wie co to mozzarella. W zasadzie żadna pizza nie obejdzie się bez tego sera, ale stosowany jest często również jako składnik wielu innych potraw. W zwykłych sklepach rzecz jasna można znaleźć wyroby nieco przypominające włoskie oryginały, ale w praktyce jest im do nich naprawdę daleko.

Najbardziej klasyczna mozzarella włoska sprzedawana jest w postaci zanurzonych w serwatce kulek. Posiada miękką strukturę i charakteryzuje się delikatnym smakiem. Po stopieniu jest mocno ciągliwa, przez co smakuje wyśmienicie na pizzach i innych ciepłych daniach. Ale rzecz jasna ją można także zjadać bez ogrzania, na przykład w formie dodatku do sałatek. Dla odpowiednie jakości włoskiej mozzarelli bardzo ważne są rzecz jasna składniki, ale też sposób w jaki się ją przyrządza. Teoretycznie trudne to nie jest, lecz wszystkie szczegóły i niuanse sprawiają, że ostatecznie ser zyskuje wyjątkowy smak.

Typowa mozzarella jest produkowana przede wszystkim z mleka krowiego, ale Włosi dysponują jeszcze kilkoma odmianami tego sera. Jedną z nich jest mozzarella buffala, do produkcji której jest stosowane mleko bawole. Jeszcze jakiś czas temu ten rodzaj mozzarelli specjalnym uznaniem się nie cieszył, także ze względu na kłopotliwe przechowywanie. Ale powoli zaczął przekonywać swoim niepowtarzalnym smakiem, mocno różniącym się od zwykłego. Różnice te biorą się z tego, że bawole mleko posiada większą ilość tłuszczu, co ma znaczący wpływ na kulinarne doznania. Sam ser jest trochę kwaśny, lecz równocześnie smaczny, ma też wiele zdrowotnych właściwości.

Bardzo oryginalnie również smakuje mozzarella burrata, jaka dopiero zdobywa popularność wśród naszych konsumentów. Z reguły wytwarza się ją z mleka krowiego, ale z dodatkiem śmietanki. To powoduje lekki maślany posmak, od którego wywodzi się zresztą nazwa tego sera. Burrata wygląda bardzo podobnie do mozzarelli, lecz posiada w środku serowy woreczek. W zwykłym sklepie tego typu sery ciężko będzie znaleźć, jeśli ktoś będzie chciał taki zakupić, to powinien znaleźć jakiś sklep oferujący produkty włoskie oryginalne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY