Alkohol etylowy lub też etanol to związek organiczny o wzorze chemicznym CH3CH2OH. Jest również znany jako alkohol zbożowy i jest łatwopalną, bezbarwną cieczą o silnym zapachu oraz smaku. Alkohol etylowy jest nadrzędnym faktorem napitków procentowych, takich jak piwo, wino oraz alkohole wysokoprocentowe, oraz ma prawo być stosowany jako benzyna do napędów spalinowych. Etanol jest fabrykowany ze źródeł naturalnych, takich jak trzcina cukrowa oraz kukurydza, w drodze fermentacji bądź uwodnienia etylenu. Bieg fermentacji zmienia glukozę w etanol przy zastosowaniu drożdży w kontrolowanych gorączkach i poziomach pH.

Po wyprodukowaniu może być wykorzystywany do rozmaitych towarów, w tym paliw, farmaceutyków, pestycydów, substancji zapachowych i konserwantów. Oprócz szerokiego zastosowania w celach rekreacyjnych, alkohol etylowy ma też dużo zastosowań w przemyśle. Jest uniwersalnie uzupełniany do benzyny w celu powiększenia ilości oktanowej, co pomaga zmniejszać się stukanie silnika przy wyższych poziomach sprężania w napędach napędzanych mieszankami benzynowymi obejmującymi etanol.

Etanol jest również w pewnych sytuacjach dodawany do oleju napędowego w zimnym klimacie, aby zmniejszyć woskowanie spowodowane niskimi temperaturami. Oprócz wielu zastosowań w przemyśle oraz produktach rekreacyjnych, alkohol etylowy działa też jako środek antyseptyczny; ma aspekty przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu jest korzystny w specyfikach sprzątających, takich jak alkohol do eliminowania oraz środki do dezynfekcji rąk. Oprócz tego etanol może działać jako rozpuszczalnik; jego mała temperatura wrzenia sprawia, że bezbłędnie nadaje się do przenoszenia cząsteczek przez procesy destylacji w trakcie tworzenia rozmaitych rodzajów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Ogólnie rzecz biorąc, wszechstronny charakter alkoholu etylowego sprawił, iż stał się on ważną częścią stworzonego przez nas powszedniego życia; bez względu od tego, czy są spożywane w obowiązkowy sposób w odmierzonych wielkościach w celach rekreacyjnych, czy znajdują się w produktach takich jak środki do dezynfekcji dłoni w postanowieniach sanitarnych, wszyscy spotykamy się z tą cząsteczką regularnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY